CTCDRH5D18F-271N
Mfr.Part #
CTCDRH5D18F-271N
Description
270UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Series :
CTCDRH5D18F
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance-Nom (L) :
270 µH
Pbfree Code :
yes
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shielded :
yes
Rated Current-Max :
0.21 A
Package :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
0.01 MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
ONE SURFACE
DC Resistance (DCR) :
3.88Ohm Max
Ratings :
DC Resistance :
3.38 Ω
Current Rating (Amps) :
210 mA
Frequency - Self Resonant :
Type :
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
30%
Size / Dimension :
0.224 L x 0.224 W (5.70mm x 5.70mm)
Current - Saturation (Isat) :
Material - Core :
Number of Functions :
1
Number of Terminals :
2
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Surface Mount :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance :
270 µH
Q @ Freq :
Supplier Device Package :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Datasheets
CTCDRH5D18F-271N
Central Technologies CTCDRH5D18F-271N
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD