CTCDRH4D18F-101N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTCDRH4D18F-101N
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
100UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
100 µH
Test Frequency :
0.1 MHz
DC Resistance :
1.73 Ω
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package Width :
4.7 mm
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
ECCN Code :
EAR99
Type :
Size / Dimension :
0.185 L x 0.185 W (4.70mm x 4.70mm)
Surface Mount :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package Length :
4.7 mm
Packing Method :
TR
Tolerance :
30%
Rated Current-Max :
0.2 A
HTS Code :
Features :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Construction :
Shielded Construction
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Frequency - Self Resonant :
Number of Functions :
1
Current - Saturation (Isat) :
200mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
CTCDRH4D18
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Supplier Device Package :
Shielding :
Shielded
Package :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
1.73Ohm Max
Material - Core :
Q @ Freq :
Package Height :
2 mm
Inductance :
100 µH
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Number of Terminals :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Case/Size Code :
Shielded :
Datasheets
CTCDRH4D18F-101N
Central Technologies CTCDRH4D18F-101N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD