CTCDRH2D14F-6R8N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTCDRH2D14F-6R8N
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
6.8UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Surface Mount :
yes
Test Frequency :
0.1 MHz
Features :
Shielded :
yes
Shielding :
Shielded
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Number of Terminals :
2
Product Status :
Active
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
920 mA
Q @ Freq :
Current - Saturation (Isat) :
850mA
Inductance :
6.8 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
30%
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance :
0.282 Ω
Ratings :
Pbfree Code :
Frequency - Self Resonant :
Size / Dimension :
0.126 L x 0.126 W (3.20mm x 3.20mm)
Rated Current-Max :
0.85 A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance-Nom (L) :
6.8 µH
Material - Core :
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Functions :
1
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Type :
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
282mOhm Max
Series :
CTCDRH2D14F
Datasheets
CTCDRH2D14F-6R8N
Central Technologies CTCDRH2D14F-6R8N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD