CTCDRH2D14F-1R8N
Mfr.Part #
CTCDRH2D14F-1R8N
Description
1.8UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Features :
Size / Dimension :
0.126 L x 0.126 W (3.20mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps) :
1.8 A
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
1.65A
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
DC Resistance (DCR) :
75mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Tolerance :
±30%
Inductance :
1.8 µH
Series :
CTCDRH2D14F
Type :
Datasheets
CTCDRH2D14F-1R8N
Central Technologies CTCDRH2D14F-1R8N
CTCDRH2D14F-1R8N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD