CTCDRH2D11F-100N
Mfr.Part #
CTCDRH2D11F-100N
Description
10UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Tolerance :
±30%
Height - Seated (Max) :
0.051 (1.30mm)
Current - Saturation (Isat) :
340mA
Frequency - Self Resonant :
Series :
CTCDRH2D11F
DC Resistance (DCR) :
470mOhm Max
Material - Core :
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Current Rating (Amps) :
600 mA
Inductance :
10 µH
Size / Dimension :
0.126 L x 0.126 W (3.20mm x 3.20mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Datasheets
CTCDRH2D11F-100N
Central Technologies CTCDRH2D11F-100N
CTCDRH2D11F-100N datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD