CTCDRH129F-180M
Mfr.Part #
CTCDRH129F-180M
Description
18UH SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
31.2mOhm Max
Product :
Accessories
Q @ Freq :
Brand :
Sunbank / Souriau
Shielding :
Shielded
Sunbank
Product Category :
Circular MIL Spec Tools, Hardware and Accessories
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Subcategory :
Circular Connectors
Product Type :
Inductance :
18 µH
Size / Dimension :
0.480 L x 0.480 W (12.20mm x 12.20mm)
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
5.5A
Type :
Dust Cover
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Current Rating (Amps) :
5.5 A
Height - Seated (Max) :
0.394 (10.00mm)
Frequency - Self Resonant :
Series :
CTCDRH129F
Datasheets
CTCDRH129F-180M
Central Technologies CTCDRH129F-180M
CTCDRH129F-180M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD