CTCDRH127F-561J
Mfr.Part #
CTCDRH127F-561J
Description
560UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.492 L x 0.492 W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps) :
730 mA
Inductance :
560 µH
DC Resistance (DCR) :
1.07Ohm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Series :
CTCDRH127F
Datasheets
CTCDRH127F-561J
Central Technologies CTCDRH127F-561J
CTCDRH127F-561J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD