CTCDRH127F-560L
Mfr.Part #
CTCDRH127F-560L
Description
56UH SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Tolerance :
±15%
Series :
CTCDRH127F
Size / Dimension :
0.492 L x 0.492 W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps) :
2.35 A
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Inductance :
56 µH
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Ratings :
Datasheets
CTCDRH127F-560L
Central Technologies CTCDRH127F-560L
CTCDRH127F-560L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD