CTCDRH127F-391J
Mfr.Part #
CTCDRH127F-391J
Description
390UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Fixed Inductors
Packing Method :
TR
Package Length :
12.5 mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Supplier Device Package :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package Width :
12.5 mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
0.001 MHz
Series :
CTCDRH127
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance-Nom (L) :
390 µH
Size / Dimension :
0.492 L x 0.492 W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps) :
880 mA
Features :
Number of Functions :
1
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Package :
Tape and Reel (TR)
Case/Size Code :
Current - Saturation (Isat) :
Package Height :
8 mm
Rated Current-Max :
0.88 A
Ratings :
Construction :
Magnetically Shielded
Reach Compliance Code :
Compliant
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
390 µH
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
700mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Shielded :
yes
Q @ Freq :
DC Resistance :
0.7 Ω
Surface Mount :
Tolerance :
5%
Type :
Datasheets
CTCDRH127F-391J
Central Technologies CTCDRH127F-391J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD