CTCDRH127F-271L
Mfr.Part #
CTCDRH127F-271L
Description
270UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Series :
CTCDRH127F
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Tolerance :
±15%
Current Rating (Amps) :
1.06 A
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Size / Dimension :
0.492 L x 0.492 W (12.50mm x 12.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
560mOhm Max
Inductance :
270 µH
Datasheets
CTCDRH127F-271L
Central Technologies CTCDRH127F-271L
CTCDRH127F-271L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD