CTCDRH127F-221K
Mfr.Part #
CTCDRH127F-221K
Description
220UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Shielded
Package Width :
12.5 mm
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Package Height :
8 mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
CTCDRH127
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance :
0.39 Ω
Packing Method :
TR
Case/Size Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
10%
Construction :
Magnetically Shielded
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
220 µH
Shielded :
yes
Material - Core :
Current - Saturation (Isat) :
HTS Code :
Size / Dimension :
0.492 L x 0.492 W (12.50mm x 12.50mm)
Inductance :
220 µH
Ratings :
Surface Mount :
yes
Current Rating (Amps) :
1.16 A
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Type :
DC Resistance (DCR) :
390mOhm Max
Rated Current-Max :
1.16 A
Mounting Type :
Surface Mount
Package Length :
12.5 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
Test Frequency :
0.001 MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminals :
2
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CTCDRH127F-221K
Central Technologies CTCDRH127F-221K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD