CTCDRH127F-102J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTCDRH127F-102J
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
1000UH SMD SHIELDED PWR INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
550 mA
Test Frequency :
0.001 MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package Length :
12.5 mm
HTS Code :
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
DC Resistance (DCR) :
1.82Ohm Max
Series :
CTCDRH127
Reach Compliance Code :
Compliant
Frequency - Self Resonant :
Material - Core :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Inductance-Nom (L) :
1000 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Case/Size Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
Shielding :
Shielded
Package / Case :
Nonstandard
Rated Current-Max :
0.55 A
Packing Method :
TR
DC Resistance :
1.82 Ω
Construction :
Magnetically Shielded
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Package Height :
8 mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.492 L x 0.492 W (12.50mm x 12.50mm)
Inductance :
1 mH
Shielded :
yes
Tolerance :
5%
Surface Mount :
Current - Saturation (Isat) :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Supplier Device Package :
Package Width :
12.5 mm
Datasheets
CTCDRH127F-102J
Central Technologies CTCDRH127F-102J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD