CTCDRH104RF-1R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTCDRH104RF-1R0
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
1.0 SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
1 µH
Construction :
Shielded
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case/Size Code :
Packing Method :
TR
Height - Seated (Max) :
0.157 (4.00mm)
Rated Current-Max :
10.1 A
Ratings :
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Shielding :
Shielded
Q @ Freq :
Type :
Package Width :
10 mm
Current - Saturation (Isat) :
10.1A
Package Height :
3.8 mm
Size / Dimension :
0.394 L x 0.394 W (10.00mm x 10.00mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Inductance-Nom (L) :
1 µH
Package / Case :
Nonstandard
Number of Terminals :
2
yes
Test Frequency :
0.1 MHz
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Material - Core :
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Supplier Device Package :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
CTCDRH104RF
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
7mOhm Max
DC Resistance :
0.007 Ω
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Tolerance :
30%
Package Length :
10 mm
Surface Mount :
Datasheets
CTCDRH104RF-1R0
Central Technologies CTCDRH104RF-1R0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD