CTCB1806F-500S
Mfr.Part #
CTCB1806F-500S
Package / Case
1806 (4516 Metric)
Description
50OHM MULTILAY FERRITE CHIP BEAD
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
HTS Code :
Physical Dimension :
L4.5XB1.6XH1.6 (mm)/L0.177XB0.063XH0.063 (inch)
Number of Lines :
1
Output Impedance :
50 OHM Ω
Width :
1.6 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
4.5 mm
Filter Type :
Packing Method :
Tape and Reel
Series :
CTCBF
Ratings :
Impedance @ Frequency :
50 Ohms @ 100 MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Max) :
6A
Features :
Rated Current :
0.6 A
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Multilayer Chip
Case Code :
DC Resistance (DCR) (Max) :
20mOhm
Size / Dimension :
0.177" L x 0.063" W (4.50mm x 1.60mm)
Package / Case :
1806 (4516 Metric)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Material :
Ferrite
Height :
1.6 mm
ECCN Code :
EAR99
Height (Max) :
0.071" (1.80mm)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Subcategory :
Other Filters
Datasheets
CTCB1806F-500S
Central Technologies CTCB1806F-500S
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN