CTCB0805F-600M
Mfr.Part #
CTCB0805F-600M
Description
MULTILAYER FERRITE CHIP BEADS
Ferrite Beads and Chips
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Ratings :
Subcategory :
Other Filters
Packing Method :
Tape and Reel
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.2 mm
Material :
Ferrite
HTS Code :
Construction :
Multilayer Chip
Filter Type :
Physical Dimension :
L2.0XB1.2XH0.9 (mm)/L0.079XB0.047XH0.035 (inch)
Current Rating (Max) :
900mA
Active
Output Impedance :
60 OHM Ω
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Rated Current :
0.8 A
Height (Max) :
0.043" (1.10mm)
Case Code :
Number of Functions :
DC Resistance (DCR) (Max) :
100MOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
2 mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height :
0.9 mm
Impedance @ Frequency :
60 Ohms @ 100 MHz
Datasheets
CTCB0805F-600M
Central Technologies CTCB0805F-600M
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN