CTCB0603F-700P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTCB0603F-700P
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
PWR MULTILAYER FERRITE CHIP BEAD
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
ECCN Code :
EAR99
Length :
1.6 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Output Impedance :
70 OHM Ω
DC Resistance (DCR) (Max) :
50mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series :
CTCBF
Rated Current :
2.5 A
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Packing Method :
TR
Physical Dimension :
L1.6XB0.8XH0.8 (mm)/L0.063XB0.031XH0.031 (inch)
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Number of Functions :
1
Current Rating (Max) :
2.5A
Height :
0.8 mm
Features :
Width :
0.8 mm
Number of Lines :
1
Impedance @ Frequency :
70 Ohms @ 100 MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Filter Type :
Power Line
Height (Max) :
0.039" (1.00mm)
Datasheets
CTCB0603F-700P
Central Technologies CTCB0603F-700P
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN