CTCB0603F-601P
Mfr.Part #
CTCB0603F-601P
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
PWR MULTILAYER FERRITE CHIP BEAD
Ferrite Beads and Chips
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Series :
CTCBF
Reach Compliance Code :
Compliant
Filter Type :
Power Line
Output Impedance :
600 OHM Ω
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Ratings :
DC Resistance (DCR) (Max) :
200mOhm
Height (Max) :
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Max) :
1A
Physical Dimension :
L1.6XB0.8XH0.8 (mm)/L0.063XB0.031XH0.031 (inch)
Width :
0.8 mm
Product Status :
Active
Height :
0.8 mm
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Length :
1.6 mm
Features :
Pbfree Code :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Number of Functions :
1
Rated Current :
1 A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance @ Frequency :
600 Ohms @ 100 MHz
Datasheets
CTCB0603F-601P
Central Technologies CTCB0603F-601P
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN