CTCB0603F-560P
Mfr.Part #
CTCB0603F-560P
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
PWR MULTILAYER FERRITE CHIP BEAD
Package :
Bulk
Series :
CTCBF
Current Rating (Max) :
3A
Ratings :
DC Resistance (DCR) (Max) :
40mOhm
Height (Max) :
0.039 (1.00mm)
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Filter Type :
Power Line
Cutler Hammer, Div of Eaton Co
Product Status :
Obsolete
Impedance @ Frequency :
56 Ohms @ 100 MHz
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
CTCB0603F-560P
Central Technologies CTCB0603F-560P
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN