CTCB0603F-301M
Mfr.Part #
CTCB0603F-301M
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
MULTILAYER FERRITE CHIP BEADS
Stock
10
In Stock :
10
Length :
1.6 mm
HTS Code :
Width :
0.8 mm
Height :
0.8 mm
Rated Current :
0.4 A
Height (Max) :
0.039" (1.00mm)
Packing Method :
Tape and Reel
Physical Dimension :
L1.6XB0.8XH0.8 (mm)/L0.063XB0.031XH0.031 (inch)
Impedance @ Frequency :
300 Ohms @ 100 MHz
Filter Type :
Current Rating (Max) :
500mA
Output Impedance :
300 OHM Ω
Case Code :
0603
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Subcategory :
Other Filters
CTCBF
Material :
Ferrite
DC Resistance (DCR) (Max) :
250mOhm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Construction :
Multilayer Chip
Datasheets
CTCB0603F-301M
Central Technologies CTCB0603F-301M
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN