CTCB0603F-250P
Mfr.Part #
CTCB0603F-250P
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
PWR MULTILAYER FERRITE CHIP BEAD
Package :
Bulk
Impedance @ Frequency :
25 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max) :
3A
Filter Type :
Power Line
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Pbfree Code :
yes
Number of Terminals :
2
Height (Max) :
0.039 (1.00mm)
Rated Current :
3 A
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Features :
Physical Dimension :
L1.6XB0.8XH0.8 (mm)/L0.063XB0.031XH0.031 (inch)
Length :
1.6 mm
Output Impedance :
25 OHM Ω
Packing Method :
Tape and Reel
Height :
0.8 mm
Width :
0.8 mm
Product Status :
Obsolete
DC Resistance (DCR) (Max) :
30mOhm
Datasheets
CTCB0603F-250P
Central Technologies CTCB0603F-250P
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN