CTCB0603F-190P
Mfr.Part #
CTCB0603F-190P
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
PWR MULTILAYER FERRITE CHIP BEAD
Ferrite Beads and Chips
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
DC Resistance (DCR) (Max) :
30mOhm
Supplier Device Package :
402
Rated Current :
3 A
Features :
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Height :
0.8 mm
Product Status :
Active
HTS Code :
Output Impedance :
19 OHM Ω
Series :
RMC
Temperature Coefficient :
-200/ +500ppm/°C
Physical Dimension :
L1.6XB0.8XH0.8 (mm)/L0.063XB0.031XH0.031 (inch)
Length :
1.6 mm
Tolerance :
±1%
Mounting Type :
Surface Mount
Resistance :
6.81 Ohms
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Packing Method :
TR
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height (Max) :
0.039 (1.00mm)
Failure Rate :
Filter Type :
Power Line
Impedance @ Frequency :
19 Ohms @ 100 MHz
Composition :
Thick Film
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating (Max) :
3A
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.8 mm
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Number of Lines :
Datasheets
CTCB0603F-190P
Central Technologies CTCB0603F-190P
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN