CT646FYF-821M
Mfr.Part #
CT646FYF-821M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
SMD UNSHIELDED POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
Package / Case :
Axial
Resistance :
2.15 kOhms
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Mounting Type :
Surface Mount
Composition :
Metal Film
Inductance :
820 µH
Type :
Wirewound
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
DC Resistance (DCR) :
4.2Ohm
Supplier Device Package :
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Size / Dimension :
0.138 Dia x 0.375 L (3.51mm x 9.53mm)
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
CT646FYF-821M
Central Technologies CT646FYF-821M
CT646FYF-821M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD