CT646FYF-1R0M
Mfr.Part #
CT646FYF-1R0M
Description
SMD UNSHIELDED POWER INDUCTOR
Inductance :
1 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
DC Resistance (DCR) :
23mOhm
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance-Nom (L) :
1 µH
Type :
Wirewound
Shielded :
No
Test Frequency :
0.1 MHz
Rated Current-Max :
2.88 A
Tolerance :
20%
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Functions :
1
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
ct646fyf
DC Resistance :
0.023 Ω
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Datasheets
CT646FYF-1R0M
Central Technologies CT646FYF-1R0M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD