CT646CYF-6R8M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT646CYF-6R8M
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
HTS Code :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Shielded :
yes
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Current-Max :
1.94 A
Tolerance :
±20%
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
47mOhm
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
0.1 MHz
Pbfree Code :
Inductance-Nom (L) :
6.8 µH
Series :
ct646cyf
Inductance :
6.8 µH
DC Resistance :
0.047 Ω
Datasheets
CT646CYF-6R8M
Central Technologies CT646CYF-6R8M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD