CT262LYF-471K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT262LYF-471K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
RAD LEADED FIXED INDUCTOR LOW PR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Shielded :
No
Output Type :
Adjustable
Series :
Product Status :
Active
Lead Diameter :
0.643 mm
Package :
Bulk
Lead Length :
5 mm
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3V
Topology :
Boost
HTS Code :
Base Part Number :
ISL78113
Voltage - Input (Max) :
4.7V
DC Resistance :
5 Ω
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
5 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Construction :
Encapsulated
Terminal Placement :
Radial
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Frequency - Switching :
2MHz
Inductance :
470 µH
Output Configuration :
Positive
Supplier Device Package :
8-DFN-EP (2x2)
Frequency - Self Resonant :
3.2MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Synchronous Rectifier :
yes
Current - Output :
1A (Switch)
Voltage - Output (Max) :
5.2V
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Min) :
0.8V
Inductance-Nom (L) :
470 µH
Package Length :
6.2 mm
Function :
Step-Up
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Rated Current-Max :
0.1 A
DC Resistance (DCR) :
5Ohm
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Packing Method :
Bulk
Tolerance :
±10%
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Test Frequency :
0.796 MHz
Datasheets
CT262LYF-471K
Central Technologies CT262LYF-471K
CT262LYF-471K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD