CT1210SF-100M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT1210SF-100M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
SMD SHIELDED WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Rated Current-Max :
0.185 A
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Supplier Device Package :
1210
Inductance :
10 µH
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
HTS Code :
Ratings :
Shielded :
yes
Current Rating (Amps) :
185 mA
Product Status :
Active
Material - Core :
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shielding :
Shielded
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Number of Terminals :
2
DC Resistance :
2 Ω
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Surface Mount :
yes
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Type :
Wirewound
Number of Functions :
1
Test Frequency :
2.52 MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Series :
CT1210SF
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Height - Seated (Max) :
0.098" (2.50mm)
Datasheets
CT1210SF-100M
Central Technologies CT1210SF-100M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD