CT1206CSF-R22K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT1206CSF-R22K
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10%
DC Resistance :
0.5 Ω
Shielded :
No
Inductance :
220 nH
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
Wirewound
Series :
ct1206csf
Number of Terminals :
2
Product Status :
Active
Special Feature :
Q MEASURED AT 300 MHZ
Rated Current-Max :
0.67 A
DC Resistance (DCR) :
500MOhm
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
760MHz
Inductance-Nom (L) :
0.22 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Frequency :
50 MHz
Case/Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Core Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
CT1206CSF-R22K
Central Technologies CT1206CSF-R22K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD