CT1008HQF-33NK
Mfr.Part #
CT1008HQF-33NK
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Inductance :
33 nH
Number of Terminals :
2
Special Feature :
Q MEASURED AT 350 MHZ
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
75
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
90mOhm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Functions :
1
Test Frequency :
50 MHz
HTS Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Status :
Active
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case/Size Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
0.033 µH
Surface Mount
Shielded :
No
Rated Current-Max :
1.3 A
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
ct1008hqf
Tolerance :
±10%
DC Resistance :
0.09 Ω
Frequency - Self Resonant :
1.7GHz
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
CT1008HQF-33NK
Central Technologies CT1008HQF-33NK
CT1008HQF-33NK datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD