CT0805LSF-183J
Mfr.Part #
CT0805LSF-183J
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielded :
No
DC Resistance :
4.9 Ω
Wirewound
Test Frequency :
2.5 MHz
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Frequency - Self Resonant :
2.5MHz
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Number of Terminals :
2
Inductance-Nom (L) :
18 µH
DC Resistance (DCR) :
4.9Ohm
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Rated Current-Max :
0.3 A
Inductance :
18 µH
Series :
ct0805lsf
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Quality Factor-Min (at L-nom) :
16
JESD-609 Code :
e3
Core Material :
Ferrite
Tolerance :
5%
Number of Functions :
1
Datasheets
CT0805LSF-183J
Central Technologies CT0805LSF-183J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD