CT0805LSF-153J
Mfr.Part #
CT0805LSF-153J
Inductance :
15 µH
Pbfree Code :
yes
Rated Current-Max :
0.35 A
Surface Mount :
yes
Core Material :
Ferrite
Type :
Wirewound
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance :
3.55 Ω
Frequency - Self Resonant :
2.5MHz
Tolerance :
±5%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
ct0805lsf
Test Frequency :
2.5 MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
16
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
3.55Ohm
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance-Nom (L) :
15 µH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shielded :
No
Datasheets
CT0805LSF-153J
Central Technologies CT0805LSF-153J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD