CT0201F-4N7S
Mfr.Part #
CT0201F-4N7S
Series :
ct0201f
Product Status :
Active
Shielded :
No
Test Frequency :
100 MHz
Rated Current-Max :
0.3 A
HTS Code :
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.3 NANO HENRY
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance-Nom (L) :
0.0047 µH
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
4
Frequency - Self Resonant :
5.3GHz
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
yes
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
6.383%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Multilayer
Pbfree Code :
yes
Core Material :
Ceramic
Case/Size Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance (DCR) :
300mOhm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
4.7 nH
DC Resistance :
0.55 Ω
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Datasheets
CT0201F-4N7S
Central Technologies CT0201F-4N7S
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD