CSRN2512JK39L0
Mfr.Part #
CSRN2512JK39L0
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 0.039 OHM 5% 2W 2512
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Current Sense
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Mount :
Surface Mount
Resistance :
39mOhm
Power (Watts) :
2W
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CSRN
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Datasheets
CSRN2512JK39L0
Stackpole Electronics, Inc. CSRN2512JK39L0
FIXED RESISTOR CSRN Series, Thick Film, 39mOhm, 2W, ±5%, -55°C~155°C