CSR0805JTR240
Mfr.Part #
CSR0805JTR240
Description
RES 0.24 OHM 5% 1/4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
240mOhm
ROHS3 Compliant
Datasheets
CSR0805JTR240
Stackpole Electronics, Inc. CSR0805JTR240
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 240mOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C