CSR0805JK82L0
Mfr.Part #
CSR0805JK82L0
Description
RES 0.082 OHM 5% 1/4W 0805
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
82mOhm
Series :
CSR
Datasheets
CSR0805JK82L0
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 82mOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C