CSR0603JTR390
Mfr.Part #
CSR0603JTR390
Description
RES 0.39 OHM 5% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
390mOhm
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CSR0603JTR390
Stackpole Electronics, Inc. CSR0603JTR390
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 390mOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C