CSR0603JTR300
Mfr.Part #
CSR0603JTR300
Description
RES 0.3 OHM 5% 1/8W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
CSR
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Current Sense
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
300mOhm
12 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CSR0603JTR300
Stackpole Electronics, Inc. CSR0603JTR300
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 300mOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C