CSR0603FTR560
Mfr.Part #
CSR0603FTR560
Description
RES 0.56 OHM 1% 1/8W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
CSR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Resistance :
560mOhm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
1 (Unlimited)
Datasheets
CSR0603FTR560
Stackpole Electronics, Inc. CSR0603FTR560
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 560mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C