CSR0402FTR200
Mfr.Part #
CSR0402FTR200
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/8W 0402
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
200mOhm
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.017 0.43mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
1 (Unlimited)
Datasheets
CSR0402FTR200
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 200mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C