CSNL2010JT11L0
Mfr.Part #
CSNL2010JT11L0
Description
RES 0.011 OHM 5% 1.5W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Series :
CSNL
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistance :
11mOhm
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
1.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
1.5W