CSNL1206FT47L0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSNL1206FT47L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.047 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
47mOhm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~170°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CSNL
Composition :
Metal Element
Datasheets
CSNL1206FT47L0
CSNL Series, Metal Element, 47mOhm, 1W, ±1%, -55°C~170°C