CSB-M1250M1250-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSB-M1250M1250-T
Manufacturer
Banner Engineering
Description
EURO-STYLE QUICK DISCONNECT T SP
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Circular Connector Adapters
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Number of Positions (Convert From) :
5
Orientation (Convert From) :
Keyed
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Shell Size - Insert (Convert From) :
M12
Product Status :
Active
Package :
Box
Features :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Housing Finish :
Housing Material :
Polyurethane (PUR)
Series :
Convert To (Adapter End) :
Female Sockets (2)
Includes :
Housing Color :
Black
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert (Convert To) :
M12
Connector Style :
Distributor T-Shaped
Voltage Rating :
250VAC, 300VDC
Base Product Number :
CSB-M
Current Rating (Amps) :
4A