CS95-B2GA681KYGS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS95-B2GA681KYGS
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 680PF 250VAC RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Composition :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Feature :
High Voltage
Size Code :
Published :
Size / Dimension :
0.374Dia 9.50mm
Mount :
Through Hole
Lead/Base Style :
Straight
Temperature Characteristics Code :
B
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.531 13.50mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial, Disc
Thickness :
7mm
Mounting Type :
Through Hole
Multilayer :
yes
Applications :
Safety
Capacitance :
680pF
HTS Code :
Series :
CS
Temperature Coefficient :
B
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
X1, Y2
Voltage - Rated AC :
400V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Length :
5mm
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
250V
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Diameter :
9.5mm
Lead Diameter :
600 µm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 250V
Datasheets
CS95-B2GA681KYGS
TDK Corporation CS95-B2GA681KYGS
CS 680pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.374Dia 9.50mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
CS95-B2GA681KYGS Overview
A program's size/dimension is 0.374Dia 9.50mm for this device.This ceramic capacitor also features a RATED AC VOLTAGE: 250V.Its coefficient is B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 250V, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.493mm.
CS95-B2GA681KYGS Features
a size/dimension of 0.374Dia 9.50mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V