CS82C54-10Z96
Mfr.Part #
CS82C54-10Z96
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
28-LCC (J-Lead)
Description
IC OSC PROG TIMER 10MHZ 28PLCC
Manufacturer :
Product Category :
Programmable Timers and Oscillators
Number of Bits :
16
Published :
Length :
11.505mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Current - Supply :
10mA
Terminal Pitch :
1.27mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pin Count :
28
HTS Code :
Package / Case :
28-LCC (J-Lead)
JESD-609 Code :
e3
Type :
Programmable Timer
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
28
Supply Voltage :
5V
Frequency :
10MHz
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
9 Weeks
Base Part Number :
82C54
Number of Timers :
3
Information Access Method :
PARALLEL, DIRECT ADDRESS
Height Seated (Max) :
4.57mm