CS30-14IO1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS30-14IO1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
SCR 1.4KV 49A TO247AD
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Operating Temperature Range :
- 40 C to + 150 C
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
TO-3P-3 Full Pack
Height :
21.46mm
Holding Current-Max :
100 mA
Published :
RMS On-state Current-Max :
49 A
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Case Connection :
ANODE
DC Gate Trigger Voltage-Max :
2.5 V
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
330 A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1400 V
SCR Type :
Standard Recovery
Leakage Current (Max) :
5mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.63V
Type :
SCRs
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.4kV
HTS Code :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1V
IXYS
Number of Terminations :
3
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1400V
Number of Terminals :
3
Application :
DC motor control
Configuration :
Single
RMS Current (Irms) :
49A
Number of Elements :
1
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS :
Details
Package :
Tube
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Mounting Type :
Through Hole
Features :
Planar passivated chip
Current - Off State (Max) :
50μA
Product Status :
Active
Vf - Forward Voltage :
1.3 V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
32 Weeks
Min Operating Temperature :
-40 °C
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
1000V/us
Base Product Number :
CS30
Current Rating :
30 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
400A 430A
Hold Current :
100mA
Surface Mount :
No
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
55mA
Brand :
IXYS
Product Category :
SCRs
Voltage - Off State :
1.4kV
DC Gate Trigger Current-Max :
65 mA
Lead Free :
Lead Free
Current - Hold (Ih) (Max) :
100mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
30A
Supplier Device Package :
TO-247AD
Pin Count :
Weight :
6.500007g
Mount :
Through Hole
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
49A
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
150 °C
Terminal Position :
Single
Terminal Form :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Type :
Series :
Packaging :
Tube
Length :
16.26mm
Mounting Style :
Trigger Device Type :
SCR
Package Shape :
RECTANGULAR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Width :
5.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Datasheets
CS30-14IO1
Littelfuse CS30-14IO1
SCR Standard Recovery -40°C~150°C 1.63V-On State (Vtm) (Max) 50μA-Current - Off State (Max) 3-Termination Tube TO-3P-3 Full Pack Through Hole
CS30-14IO1 Overview
As the RMS current measures the average strength, disregarding the direction, its RMS current (Irms) is 49A.The RMS on-state current must be maintained below 49 A to ensure normal operation.In this device, the repetitive peak off-state voltage is 1400V. This is the maximum voltage allowed across the device.The maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is the maximum voltage that a diode can sustain in reverse-bias mode.In electrical, electromagnetic, and electronic devices, the holding current (hypostatic) is the minimum current needed for an electronic or electrical device to remain on.Insulation effectiveness can be evaluated by leakage current, and 5mA is its maximum leakage current.The gate trigger current is the gate current required to switch a device from an off (Blocked) state into an on (On). This device has a DC gate trigger current-Max of 65 mA.
CS30-14IO1 Features
its RMS current (Irms) is 49A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 1400V
its current can be 100mA
its maximal leakage current can be 5mA