CS17-F2GA103MYNS
Mfr.Part #
CS17-F2GA103MYNS
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Lead/Base Style :
Straight
Composition :
Ceramic
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 250V
Termination :
Radial
Depth :
7mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
10000pF
Series :
CS
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.807 20.50mm
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
High Voltage
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
X1, Y2
Temperature Coefficient :
F
Package / Case :
Radial, Disc
Applications :
Safety
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10mm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Lead Length :
5mm
Size Code :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated AC :
250V
Temperature Characteristics Code :
F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.650Dia 16.50mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Number of Terminations :
2
Thickness :
5mm
Datasheets
CS17-F2GA103MYNS
TDK Corporation CS17-F2GA103MYNS
CS 10000pF Ceramic Capacitor ±20% F 0.650Dia 16.50mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
CS17-F2GA103MYNS Overview
Programs on this device are of 0.650Dia 16.50mm size/dimension.In addition, this ceramic capacitor features a RATED AC VOLTAGE: 250V.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with F being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 250V Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CS17-F2GA103MYNS Features
a size/dimension of 0.650Dia 16.50mm
with F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V