CS160808-R33K
Mfr.Part #
CS160808-R33K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 330NH 150MA 550MOHM SM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Construction :
RECTANGULAR
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q @ Freq :
30 @ 25MHz
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Resistance (DCR) :
550mOhm Max
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max DC Current :
150mA
Test Frequency :
25MHz
Q Factor :
30
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
125MHz
Published :
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Type :
Multilayer
Mount :
Surface Mount
Inductance :
330nH
Series :
CS160808
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
yes
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Height :
1mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Current Rating :
150mA
Case Code (Metric) :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
CS160808-R33K
Bourns, Inc. CS160808-R33K
CS160808-R33K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD