CS160808-R10K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS160808-R10K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100NH 200MA 250MOHM SM
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
100nH
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Frequency - Self Resonant :
240MHz
Military Standard :
Not
Case Code (Metric) :
1608
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Q @ Freq :
30 @ 25MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2008
DC Current :
200mA
Shielding :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Test Frequency :
25MHz
Packing Method :
TR, 7 INCH
Current Rating :
200mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
CS160808
Q Factor :
30
Height :
800μm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Functions :
1
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Max DC Current :
200mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Depth :
950μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Construction :
RECTANGULAR
Type :
Multilayer
Datasheets
CS160808-R10K
Bourns, Inc. CS160808-R10K
CS160808-R10K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD