CS1206KKX7RZBB102
Mfr.Part #
CS1206KKX7RZBB102
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness :
1.4478mm
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Series :
CS
Width :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
1000pF
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
1206 (3216 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated AC :
250V
Soft Termination
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±10%
Weight :
10.007382mg
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Voltage - Rated :
630V
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Length :
3.2mm
Datasheets
CS1206KKX7RZBB102
YAGEO CS1206KKX7RZBB102
CS 1000pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)