CS0603KRX7R8BB273
Mfr.Part #
CS0603KRX7R8BB273
Description
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0603
Width :
0.8mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Length :
1.6mm
Height :
0.8mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
25V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.027μF
Datasheets
CS0603KRX7R8BB273
YAGEO CS0603KRX7R8BB273
CS 0.027μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)