CS0603KRX7R7BB105
Mfr.Part #
CS0603KRX7R7BB105
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Soft Termination
Thickness :
939.8μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
33 Weeks
Length :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Capacitance :
1μF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
0.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
16V
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Width :
0.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CS0603KRX7R7BB105
YAGEO CS0603KRX7R7BB105
CS 1μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)